Monday, March 29, 2010

Gay St. with History and Parade....

NewYork'ta ki gay nüfusunun genel olarak yoğun olduğu bölge Chelsea ve EastVillage civarları olsa da, 1833 yılında Gay St. adını alan bu sokak WestVillage denilen bölge de yani şehrin batısında ve hatta gay barların uzaklarında bir civarda bulunuyor. Nerdeyse bir blokluk kısa bir sokak olan bu sokağa bu ismi kimin verdiği kesin olarak bilinmemekle birlikte anlatılan hikayeler de tek bir ağızdan netleştirilemiyor. Yazılan ve anlatılan en makul ortak inanç ise, NYC'nin başka bir sokağına adını veren ve kendisi de bir gay olan Mr. Bowery'nin bu sokakta oturmasından dolayı bu sokağın adının Gay St. olduğu yönünde birleşiyor....

Sonuç olarak bilinen tek bir ortak gerçek var ki Gay St., 1969 yılında yapılan ve polis baskınıyla sonuçlanan en hareketli Gay Hakları Ayaklanması 'na ev sahipliği yapmıştır ve 1970 yılında ilk olarak organize edilen Gay Pride Parade yani gay yürüyüşü veya karnavalı da diyebiliriz artık bu sokaktan hareketle başlamıştır.

Dünya'da belki de en çok eşcinsel, lezbiyen ve\veya transeksüelin yaşadığı hatta en özgür yaşadığı şehir olan NewYork'ta yılın her Haziran ayı 5. Ave.'den başlayan ve Greenwich Gay St.'e kadar devam eden renkli yürüyüş kaçırılmaması gereken New York günlerinden biri olarak kayıtlara geçmiştir ki, geçen yıldan kalan fotoğraflarla birlikte arka sokakta birer mağaza yada sokak arayla ayrı ayrı yerlerde bulunan MarcJacobs'un 6 ayrı dükkanı da en kısa sürede buralarda bir yerlerde olacak diye umuyorum......

7 comments:

Moda(e)rator~ Moda olan Herşey Kontrol Altında said...

ayşegül rickynin şokunu üzerimden atamadan 5. cadde üzerine geldi:)

DB JUNK said...

Çocukken eğer gökkuşağının altından geçersen kızlar erkek, erkekler kız olur derlerdi:) Gaylerin bayrağını çok seviyorum, gökkuşağı renklerinde olmasının sebebi bu olsa gerek:)

aysegul in ny said...

Ricky'yı bılıoduk cnm adam acıkladı rahatladık ben lısedeyken acıklasa bozulurdum ama :))

DBJunk: Once hosgeldınız, sefa getırdınız sonra da bızım sacma annneanne laflarının bır sebebi varmıs gercekten diye dusundum bır kez daha:))ama maalesef gaylere karsı gokkusagını bıle kullanan bu zıhnıyet nasıl onyargılı buyumesın ole degıl mı:)

aysegul in ny said...
This comment has been removed by the author.
Anonymous said...

"gay", ingilizcede esasında "mutlu" demek. bu sokağın adı konurken dikkate alınmış olan anlam bu olabilir.

aysegul in ny said...

1800'lu yıllarda oldugu dusunulurse cok mantıklı bu dedıgınız ama daha sonra bugunku anlamı ıle kullanılmaya ve anılmaya baslanması da tesaduf olmasa gerek :)

eray said...

tşekkürler paylaşım için travestitravesti

Hatırlıyormusunuz??

Related Posts with Thumbnails