Tuesday, September 4, 2012

Kadın Derdi...


.... tehlikelidir ile biten bir kadın yazısının son cümlesi pazar sabahı spor salonunda yazılmışsa derdimiz büyük anlaşılan. Derdimiz kendimizle büyük aslında da gücümüz sadece hemcinslerimize yetiyor... Kadının kadından başka düşmanı yoktur çok kişisel olsa da benim derdim genel "kadın" cinsiyle. Araba parkedemeyen ve yolun ortasına arabasını bırakacak kadar umursamaz olan kadınla yada bebek arabasını kaldırımda yürüyen diğer kadınların ayaklarına çarparak ilerletmeye çalışan kadın küstahlığında yada markette, otobüste, cafede, barda insanlarla tartışan, bağıra bağıra etrafına sataşan kadın hırçınlığında... Bar önlerinde kapıdan çevrilmeyi kendine yediremeyen ve güvenlikle kavga edenler de hep kadınlardır dikkat ettiniz mi acaba :)  Asansör kapısını bir başka kadın için asla tutmayan, ayağında bandaj olan bir kadına yol veren erkeğini sırf bu kibar davranış için azarlayan da yine kadındır... Hiçbir erkeğin aklına gelmez herhalde çaresizce yol bekleyen, koltuk değnekli bir adama yol verdiği için sevgilisine kızmak. Gelse de o adam ya egolarıyla baş edemeyen, küçük pipili bir Türk erkeğidir yada gay olma ihtimali büyüktür -ki yine içinde biryerlerde gizli bir kadın saklıdır... 

Toplumun huzur ve refah içerisinde yaşaması için konulan kurallar boşuna değildir herhalde. Bu kuralların yazılı, sözlü bir de hiç dillendirilmeyen ama herkes tarafından bilinen versiyonları vardır. Daha sakin ve saygılı yaşamanın ne demek olduğunu, etrafındaki insanların da aynı koşullar içerisinde nihayetinde insan olduğunu asla hatırlamayan milletlerin başında zengin, fakir, kadın, erkek Türk milletinin geldiğini söylesem yanlış birşey yapmış olmam herhalde. Hemen hergün hepimiz, etrafımızda olan biten birşeylere fazlasıyla sinirleniyor olsak da aslında hepimiz kendi kurallarımızla yaşamayı seçen tuhaf varlıklar olmaya devam ediyoruz. Kadınları da bu hale sokan diğer kadınlardır belki demek istesem de hepimiz birbirimizi delirtmek üzere, arkadaşlıklarımızı, ilişkilerimizi, kariyerlerimizi yok etmeye programlı olarak yaşıyoruz. İtiraf edin bugün yine hangi arkadaşınızın tanıştığı yakışıklıyı kıskanıp, aldığı yeni proje için bir başka kadının içini hırsla doldurdunuz? 

2 comments:

Grace Happy said...

bıde bunların yanında etrafında katlanmak zorunda kaldıgın sana benzemek ıcın olup olup dırıle bı de aaaa dugunlerımızı bırlıkte yapalım dıyen cınsıde vardır kı tam ıntıhar sebebı dır :)

Rainbow Gatherer said...

çok güzel bir yazı olmuş :) zaten kadını saymayan ve şiddet uygulayan erkekleri yetiştirenler de kadınlar, yani o şekilde yetiştirmeseler şiddet olmazdı.
banada beklerim :)

Hatırlıyormusunuz??

Related Posts with Thumbnails